Ülkeler

Norveç

Norveç İskandinavya Yarımadası’nın en kuzeyinde konumlanmaktadır. Batısında Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülke yüzlerce fiyorda sahiptir. Ülkenin nüfusu yaklaşık 6 milyondur, başkent Oslo'da ise yaklaşık 650 bin kişi yaşamaktadır. Ülkede 450.000 tane irili ufaklı göl vardır ve bu göllerden 200 tanesi 10 kilometre kareden büyüktür. Ülkenin 21.500 kilometrelik sahil şeridi vardır. Norveç’in para birimi Norveç Kronu (NOK)’dur. Norveç’in resmi dili Norveççedir. Bununla birlikte Norveç’te halkın çok büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşmaktadır.

 

Norveç doğal güzellikleri, dağları, eşsiz güzellikteki fiyortları ve muhteşem mimarisi ile hayran olunan ülkelerdendir. Norveç, beyazın ve yeşilin uyumuyla göz alan bir cennettir. Norveç, refah seviyesinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Birleşmiş Milletler, Norveçlileri dünyanın en mutlu insanları olarak tanımlamıştır. Norveç’te, kutupların manyetik alanının ve güneşin etkileşimi sonucu ortaya çıkan ve dünyanın en etkileyici doğa olaylarından biri olan Kuzey Işıkları’nı izlemek unutulmaz bir deneyimdir. 

 

Norveç hem Norveçli hem de uluslararası öğrencilere prestijli bir eğitim sunmakla dünyaca ünlüdür. Çeşitlilik ve erişilebilirliğe güçlü bir vurgu yapan Norveç eğitim sistemi, eğitimi ücretsiz olarak sağlamaktadır. Norveç'in neden uluslararası öğrencilere ücretsiz eğitim vereceğini merak ediyor olabilirsiniz, dünyanın dört bir yanından yetenekli bireyler tedarik etmek ve gelişmeleri için gerekli profesyonel becerileri sağlamakla ilgilenmektedir.

Norveç’in refah seviyesi ve yaşam standartları Avrupa Birliği seviyesinin üstündedir. Bu yüzden tüm ısrarlara rağmen Norveç halkı birliğe üye olmayı reddetmektedir. Ülke kıyılarındaki petrol rezervleri ve gelişmiş balık sektörüyle ön plandadır. Ayrıca Norveç, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn ile birlikte Avrupa Birliği’ne alternatif olarak kurulan Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne (EFTA) üyedir. Birleşmiş Milletler, NATO ve Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerinden olan ülke, Schengen bölgesi içindedir.

 

Norveç mutfağının temel besini balıktır. En popüler yemekleri somon fümedir. Balık etinin dışında geyik, kuzu ve ördek eti de tüketilmektedir. Sütlü kahverengi peyniri dünyaca ünlüdür. Dünyada kişi başı en çok kahve tüketilen ülkedir.

 

Norveç’ten sevdikleriniz için sıcacık hediyeler alabilirsiniz. Yün kazaklar ve soğuğa dayanıklı özel kıyafetler. Daha geleneksel motiflerden hoşlananlar ise Viking temalı magnet ve anahtarlıkları veya ahşap oymalı minik heykelleri göz önünde bulundurabilir. Bu bölgede ayrıca kehribar taşı da yaygın olarak işlenmektedir. Oslo’da caddelerde rastlayabileceğiniz butik mağaza ve dükkanların yanı sıra, pek çok alışveriş merkezi de bulabilirsiniz. Paleet, Oslo City Shopping Center, Storo Storsenter uğrayabileceğiniz alışveriş merkezlerinden bazılarıdır.

 

Norveç’te gece hayatı oldukça canlıdır mekanların pahalı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Eğlence kültürü genellikle bar, disko ve gece kulüplerine dayalıdır.

 

Norveç’teki Festivallerden Bazıları; 

- Kuzey Işıkları Festivali → Tromso, Ocak

- Ekstrem Sporlar Festivali → Toss, Haziran

- Bergen Müzik Festivali → Bergen, Haziran

- Trondheim Caz Festivali → Trondheim, Mayıs


Norveç Resmî Tatil ve Bayramları

- Yeni yıl → 1 Ocak

- Paskalya → 28 Mart

- İşçi Bayramı → 1 Mayıs

- Hamsin Yortusu → 16 Mayıs

- Anayasa Günü → 17 Mayıs

- Noel → 25-26 Aralık

Norveç Hakkında

Başkent
Oslo

Nüfus
5.328 milyon

Resmi Dil
Norveççe

Konuşulan Diller
Norveççe, İngilizce, Almanca, Fransızca

Üniversite Sayısı
7

Üniversite Öğrenci Sayısı
103.477

Maksimum Alınabilecek Burs