Ülkeler

Litvanya

Kuzeydoğu Avrupa’da bulunan Litvanya, Estonya ve Letonya’nın da aralarında bulunduğu üç Baltık devletinden 2.7 milyon nüfus ile en büyük ve en kalabalık olanıdır. Doğusunda ve batısında alçak tepeler bulunduran ülke genel olarak düzlük bölgelerden oluşur. Yeşile ve doğaya büyük önem verilen Litvanya topraklarının yüzde 30’u ormanlardan oluşmaktadır. Ülkenin başkenti olan Vilnius 550.000 nüfusa sahiptir.

 

Litvanya; büyüleyici manzaraları, devasa yapıları, kültürü, gezilecek yerleri, gece hayatı, sahilleri, arnavut kaldırımlı barok kentleri, eğitimi ve yemekleriyle, yaşanılması gereken ideal bir ülke özelliğine sahiptir.

 

Resmi dili Litvancadır, yabancı dil bilme oranının oldukça yüksek olduğu ülkede halkın yüzde 90’ına yakın bir bölümü yabancı dil bilmektedir. Litvanca dışında en çok konuşulan diller ise İngilizce ve Rusçadır. İngilizce konuşma oranı ise gençler ve öğrenciler arasında %80 civarındadır.  

 

Litvanya yenilikçi olanaklara ve zengin öğrenci hayatına sahip mükemmel akademik kurumlar sunmaktadır. Dünyanın en yüksek öğretim kurumları arasında QS Üniversite Sıralamasında birçok Litvanya üniversitesi yer almaktadır ve uluslararası öğrenci sayısı her yıl artırmaktadır. 

 

Sanat, kültür ve edebiyatın gelenekçi çizgide ilerlediği bölgede en çok sevilen spor dalı ise basketboldur. Millet olarak spor yapmayı severler ve sağlıklı yaşamak için çaba gösterirler.

Dünyanın en hızlı internet hizmetlerinden birisine sahiptir. Ülkede suç oranı oldukça düşüktür ve trafikte herkes kurallara uyar. Litvanya’da kadın nüfus oranı erkek nüfus oranından daha fazladır. 5/3’ü kadın vatandaşı olan ülke için ‘’KADINLARIN YÖNETTİĞİ ÜLKE LİTVANYA’’ tabiri kullanılmaktadır.

 

Litvanya mutfağında kültürümüze yakın yemekleri bulabilirsiniz. 

Litvanya gece hayatı oldukça eğlenceli ve canlıdır. Hemen her şehirde arkadaşlarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz club, bar, pub ve benzeri alternatifler vardır.

Litvanya kıyı ve kara iklimleri arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Genelde yağmurlu olan Litvanya hava durumu, kışları fazla sert ve yazları aşırı sıcak olmaması nedeniyle cazip bir iklime sahiptir.

 

Litvanya halkı doğaya düşkündür, halk müziği ve ulusal geleneklerine son derece bağlı bir halktır. Oldukça gelenekçi olan toplum çeşitli kültürlere ve yabancıların davranışlarına karşı son derece hoşgörülüdür.

 

Litvanya’da festivaller alanlarına ve bölgelere göre ayrılmıştır. Her biri ayrı öneme sahip festivallerden halk festivalleri oldukça ilgi çekicidir. Bunlardan bazıları;

Kaziuko Müge → Mart ayında düzenlenen bu festivalde el yapımı geleneksel ürünler ve halk sanatları sergilenir.

Street Music Day

Tamsta Müzik Festivali

Kaunas Caz Festivali

Fashion Inspection → Her yılın mart ayı sonunda düzenlenen Vilnius’da gerçekleşen bir moda festivalidir. Alışılmış moda haftalarının dışında genç tasarımcıların çalışmalarını sergilemesine imkân tanıyan bu etkinlikte geleneksel ve modern Litvanya giyim kültürünün örneklerini görebilirsiniz.

 

Festivallerin büyük bölümü bahar ve yaz aylarında düzenlense de Noel döneminde büyük kentlerde düzenlenen etkinliklere de katılabilirsiniz.

 

Litvanya‘daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

- Yeni Yıl → 1 Ocak

- Litvanya Bağımsızlık Günü → 11 Mart

- Paskalya → 13 Nisan

- St Johns Günü → 24 Haziran

- Kral Mindaugas Günü → 6 Temmuz

- Hz. Meryem’in Göğe Yükselmesi Yortusu →  15 Ağustos

- Azizler Günü → 1 Kasım

- Noel → 24-25 Aralık

Litvanya Hakkında

Başkent
Vilnius

Nüfus
2.794 milyon

Resmi Dil
Litvanca

Konuşulan Diller
Litvanca, Rusça, İngilizce

Üniversite Sayısı
26

Üniversite Öğrenci Sayısı
146.300

Maksimum Alınabilecek Burs