Ülkeler

Letonya

Kuzey Avrupa'da yer alan Baltık Bölgesi'nin üç ülkesinden biri olan Letonya’nın başkenti Riga'dır, yaşamın en canlı olduğu şehirdir. Nüfusu 641.000’dir Ülkenin toplam nüfusu ise 2 milyondur. Dünya'nın en güvenli ülkelerinden birisidir. Özellikle mimarisi ile dikkat çeken başkent aynı zamanda kültürel zenginlikleri ve ekonomik gelişimi ile de dikkat çekmektedir. Unesco tarafından koruma altına alınmış olan “Old Town” farklı Art Nouveau mimarisi ve hareketli iş ve sosyal yaşamı aynı anda içermektedir.

 

Letonya’nın yüzde 54’ü ormandır, Avrupa’nın en yeşil alanlı ülkelerinden biridir. Ülkede 12.000 nehir ve 3.000 irili ufaklı göl bulunmaktadır. Doğa gezisi, sandal ve tekne turları ile kano turları için çok ideal bir konumdadır. Venta Şelalesi (Ventas Rumba) 240 metre genişliğe sahip olmasıyla Avrupa’nın en geniş şelalesidir. Letonya’nın yaklaşık yüzde 20’si korunmaktadır. Dört milli park, 42 doğa parkı, 260 tabiat rezervleri, 355 doğa anıtı, yedi korunan deniz sahası, 24 mikro rezerv ve bir biyosfer rezervi bulunmaktadır.

Genç nüfusun fazlalığı sebebi ile sosyal ve eğlenceli bir hayata sahiptir. Başkent Riga'da her yıl düzenlenen bir çok uluslararası festivale ev sahipliği yapmaktadır aynı zamanda Riga'da  gece hayatı da oldukça canlıdır.

 

Gelişen eğitim sistemi sayesinde uluslararası platformda kayda değer bir farkındalığı olan Letonya bu özelliği ile birçok gelişmiş Dünya ülkelesinden uluslararası öğrenciyi bünyesinde bulunan Üniversitelere çekmeyi başarmıştır. Dünya’da halkının en az 3 dil konuşabildiği ülkeler sıralamasında ilk sırada yer alan Letonya yabancı dil eğitimindeki başarısını kanıtlamıştır. Öğrenciler yeteneklerine göre eğitilir bu sayede ülkelerine birçok başarı kazandırmışlardır. Letonya’da üniversiteler genel olarak 3 yıllıktır. 4 Yıllık üniversiteler ise profesyonel üniversiteler olarak adlandırılır. Letonya’da eğitim ve yaşam ücretleri de oldukça uygundur. Akademik eğitim alanında son derece başarılı olan Letonya, birçok üniversitesi ile dünya sıralamasında ilk 1.000’e girerek ve aynı zamanda eğitim dili olarak İngilizceyi kullanarak uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekmiştir. Letonya’nın resmi dili Letoncadır. Yerli halkın dili Letonca olmasına rağmen İngilizce konuşma seviyesi %78 ile en yüksek olan ülkelerden biridir.

 

Letonya plajları yalnızca ince doğal kumdan oluşmaktadır. Bu plajlarda çevre kirliliği oranı yok denecek kadar azdır ve ülkede toplam sahil şeridi uzunluğu 531 km’dir ve bu sahil şeridi uzunluğunun yüzde 35’i plajlardan oluşur. Letonya’da yazların sıcak geçtiği göz önünde bulundurulduğunda, şehir merkezine yakın yerlerde dahi tatil havası hissetmek mümkündür. Bu yüzden özellikle Rus’ların akınına uğramaktadır. (Jurmala Plajı)

Letonya mutfağı çeşitli ekmek, süt ürünleri, dondurma, tatlılar, sebze ve et yemekleriyle bilinmektedir ve temel olarak köy kültüründen gelen ekin ve tahıllara dayanmaktadır.

 

Letonya müzik, tarih, kültür, spor, dini olaylar, film ve tiyatro, Letonya çocuk ve aile etkinlikleri dâhil olmak üzere birçok kutlamaya ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları ;

Latvian Songand Dance Festivali : Letonya'nın en önemli kültür etkinliklerinden biridir. Günümüzde çeşitli korolar, halk dansları topluluğu, mızıka vb. canlı performanslar, yarışmalar, sergiler, konserler, geçit törenleri ve ortak konserler festivaldeki kültür etkinliklerinden bazılarıdır. Beş yılda bir düzenlenen festival esnasında Riga yerel kıyafetler giymiş, bir sürü mutlu insanlar dolmaktadır.

 

SaulkrastiJazz Festivali → Her yıl Temmuz ayı sonunda düzenlenen yıllık caz festivali. Birçok yabancı ve Letonyalı müzisyen bu festivalde sahne almaktadır.

SkanuMezs Festivali → Her yıl ekim ayında düzenlenen festivale deneysel müzik sanatçıları, sanatçılar ve film yapımcıları katılmaktadır.

Positivus Festivali → her yıl Salacgriva kıyı kasabasında Temmuz ayında 35 bin seyirciyi bir araya toplar. Önceki yıllarda önemli yıldızlarından Muse, Scissor Sisters ve Fatboy Slim festivalde sahne almıştır.

Latvia Summer Sound Festivali → 24-26 Temmuz er türlü müzik severlere hitap eden festival 2 yılda bir organize edilmektedir ve Liepaja sahilinde gerçekleşecektir. Dünyaca ünlü DJ lerin katılacağı festival öğrenciler için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

 

Letonya'daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

- Paskalya → 25-28 Mart

- Letonya Cumhuriyetinin Bağımsızlığının Yeniden Kazanılması → 4 Mayıs

- Līgo ve Jāņis Yaz Bayramı → 23-24 Haziran

- Letonya Cumhuriyet Bayramı  → 18 Kasım

- Noel → 24-26 Aralık

Letonya Hakkında

Başkent
Riga

Nüfus
1.92 milyon

Resmi Dil
Letonca

Konuşulan Diller
Letonca, Rusça, İngilizce

Üniversite Sayısı
10

Üniversite Öğrenci Sayısı
130.000

Maksimum Alınabilecek Burs