Ülkeler

İtalya

Batı uygarlığının doğduğu yer olarak bilinen İtalya, sanatsal ve kültürel bakımdan eşine az rastlanır zenginliğe ev sahipliği yapıyor. Ülke, aynı zamanda damak çatlatan lezzetlerle dolu mutfak kültürü, dünya çapında popüler moda endüstrisi, lüks motorlu taşıtları ve görenleri soluksuz bırakan doğal güzellikleri ile adından sıkça söz ettiriyor. Resmi dilleri İtalyancadır ve para birimi Euro’dur.

 

Venedik şehri; kanallarında yapılan gondol turlarıyla oldukça ilgi görmektedir. Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinen Floransa tarihte Leonardo Da Vinci, Michelangelo gibi birçok bilim adamının da yetişmesini sağlamıştır. ‘Aşıkların kenti’ olarak bilinen Roma, ülkenin başkentidir. Ülke genelinde Akdeniz iklimi görülürken, bölgelere göre farklılık göstermektedir. Kış aylarındaki soğuklar ve yaz aylarındaki sıcaklar çok yoğun olmamaktadır. 

İtalya özellikle eğitim alanında sosyal devlet anlayışı ile ön plana çıkmaktadır. Düşük eğitim maliyetleri ve eşsiz burs imkanları ile hem İtalyan ve AB vatandaşı öğrencilere hem de AB dışından gelen öğrencilere çok uygun imkanlar sunmaktadır. Tüm giderlerinizi çıkarabileceğiniz burs imkanları ve aynı zamanda çalışma iznini kullanarak Dünya’nın ilk üniversitesi olarak bilinen Bologna Üniversitesi de dahil Dünya çapında kalitesini kanıtlamış birçok marka üniversitede hayalinizdeki eğitimi alabilirsiniz. Birçok bölümü %100 İngilizce olarak bulabileceğiniz İtalya size hem kaliteli bir eğitim hem uluslararası çevre ile birlikte tüm Dünya’da iş imkanı hem de uygun bir ekonomi sunuyor.

 

Nüfusu yaklaşık 60 milyon olan İtalya, Avrupa Birliği'nin en kalabalık üçüncü ülkesidir. Başkenti ve en büyük şehri Roma ise yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezi olmuş hem ticaret hem turizm hem de tarih adına çok önemli bir bölgedir.

 

İtalya'da iklim özellikleri son derece çeşitlidir ve bölgenin coğrafi özelliğine göre ülkenin büyük bölümünde egemen olan tipik Akdeniz ikliminden büyük farklılıklar gösterebilir. İtalya yarımadasının kıyı kesimleriyle yüksek rakımlı iç bölgeler ve vadiler arasındaki büyük iklim farklılıkları göze çarpar ve karasal iklim görülür. Özellikle kış ayları boyunca yüksek yerler soğuk, yağışlı ve çoğu zaman da karlı olur. Bunun yanında kıyı kesimlerinde ise serin ve bol yağışlı kışlar ile sıcak ve az yağışlı yazlar geçirilir.

 

İtalya, 2021 yılı itibariyle dünyanın 8. (nominal) veya 13. (SAGP) büyük ekonomisine sahiptir. G7, Avrupa Birliği, Euro Bölgesi ve OECD'nin kurucu üyesi olan ülke, dünyanın en sanayileşmiş ülkelerinden biridir. Dünya ticareti ve ihracatında lider ülkelerdendir. 2021 29. İnsani Gelişme Endeksi'ne sahip, ileri seviye gelişmiş bir ülkedir. Ülke, yaratıcı ve yenilikçi işletmeleri, büyük ve rekabetçi tarım sektörü (dünyanın en büyük şarap üretimine sahip) ve etkili, yüksek kaliteli otomobil, makine, gıda, tasarım ve moda endüstrisi ile tanınmaktadır.

 

İtalya dünyanın altıncı en büyük imalat ülkesidir. İtalya, 2016 yılında dünyanın 7. en büyük ihracatçısı oldu. En yakın ticari bağları, toplam ticaretinin yaklaşık %59'unu gerçekleştirdiği Avrupa Birliği ülkeleriyle. Pazar payına göre en büyük AB ticaret ortakları Almanya (%12,9), Fransa (%11,4) ve İspanya'dır (%7,4).


İtalya’daki Festivallerden Bazıları; 

- Festa Della Sensa (Denizle Evlilik) => ( 19-20 Mayıs ) 

- Epifani ve Befana => Roma ( 5-6 Ocak )

- Festa Della Madonna Bruna => Venedik ( 25 Nisan )

- Venedik Uluslararası Film Festivali => ( Ağustos sonu-Eylül başı )

- Festino di Santa Rosalia Palermo => (  13-14 Temmuz )

- L’Ardia di San Constantino => ( 5-7 Temmuz )

 

İtalya Resmî Tatil ve Bayramları

- 1 Ocak Çarşamba Yeni Yıl

- 13 Nisan Pazartesi Azizler Günü

- 1 Mayıs Cuma Emek ve Dayanışma Günü

- 25 Mayıs Pazartesi Ramazan Bayramı

- 2 Haziran Salı İtalya Cumhuriyet Bayramı

- 11 Ağustos Salı Kurban Bayramı

- 12 Ağustos Çarşamba Kurban Bayramı

- 29 Ekim Perşembe Cumhuriyet Bayramı

- 25 Aralık Cuma Noel

İtalya Hakkında

Başkent
Roma

Nüfus
60.360 milyon

Resmi Dil
İtalyanca

Konuşulan Diller
İtalyanca, İngilizce

Üniversite Sayısı
58

Üniversite Öğrenci Sayısı
1.830.000

Maksimum Alınabilecek Burs
8.500€