Ülkeler

Hollanda

Hollanda 17.3 milyon nüfusu ile nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülkedir. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır. Hollanda Avrupa Birliği, NATO, OECD üyesidir. Hollanda aynı zamanda Schengen Bölgesi ve Benelüks topluluğunun bir parçasıdır. Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerini oluşturan 3 ülkeden biridir. Ülke özellikle peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri, Holştayn adı verilen inekleri ve sosyal hakları ile tanınır.

 

Ülke üç büyük nehir tarafından iki ana bölgeye bölünür. Bu nehirler Ren ve onun ana kolları olan Waal ve Meuse nehirleridir. Bu nehirler tarihte derebeylikler arasındaki sınırı oluşturduğundan birtakım kültürel farklılıklara yol açmıştır. Hollanda'nın güneybatısı bir nehir deltasıdır ve Scheldt Nehri'nin iki kolu buradan denize dökülür. Ren Nehri'nin sadece bir kolu kuzeydoğuya doğru akar, bu da IJssel Nehri'dir ve IJsselmeer'e dökülür. Bu nehir de dil açısından bir bölünme yaratır, nehrin doğusunda yaşayanlar Hollanda Aşağı Saksoncası ağzını konuşurlar.

 

Hollanda'nın büyük bölümü deniz seviyesinin altında yer alır. Ülkenin Avrupa'daki topraklarındaki en yüksek nokta 322 metre yüksekliğiyle Vaalserberg tepesidir.

Hollanda çok güçlü bir ekonomiye sahiptir ve yüzyıllardır Avrupa ekonomisinde özel bir rol oynamıştır. 16. yüzyıldan beridir gemicilik, balıkçılık, ticaret ve bankacılık Hollanda ekonomisinin en önemli sektörleri olmuştur. Hollanda 2021 itibarıyla SAGP bazında dünyadaki 27. büyük ekonomiye sahiptir ve kişi başına düşen 60.461$ ile dünyanın 11. zengin ülkesidir. 1997-2000 yılları arasında yıllık büyüme Avrupa ortalamasının oldukça üstünde olan %4 civarında seyretti. 2001-2005 yılları arasında büyüme tüm dünyayla birlikte yavaşlasa da 2007'nin üçüncü çeyreğinde yeniden %4.1'e çıktı. Eurostat'a göre Hollanda'da işsizlik oranı Ekim 2011 itibarı ile %4.8'dir ve bu Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki en düşük orandır. Dünya'nın en çok ihracat yapan ilk 10 ülkesi arasında olan Hollanda'nın birçok alandaki başarısının arkasında eğitim sistemi var. 

 

Hollanda’da özellikle eğitim ve iş yaşamında, insanların çoğu İngilizceyi çok iyi derecede konuşurken ikinci hatta üçüncü yabancı dil bilenlerin sayısı yüksektir. Genel olarak hem yaşayacağınız şehirde hem de ülke genelinde kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz dünyanın farklı milletlerinden öğrencilerle dolu ortamda İngilizce iletişim becerileriniz çok kolay bir şekilde gelişmiş olacaktır. Hollanda’da, İngilizce dışında Fransızca ve Almanca gibi dillerde çok yaygın şekilde özellikle çalışma hayatında kullanılmaktadır.

 

Hollanda'da eğitim sistemi, araştırma odaklı eğitim veren Araştırma Üniversiteleri ile bilim ve sanat alanında yüksek mesleki eğitim veren Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri olarak iki gruba ayrılır. Ülkede bir üniversiteye başvurmak isteyen öğrenciler için eğitim alabilecekleri 2000’den fazla lisans ve yüksek lisans programı bulunurken eğitim dilinin hem Hollandaca hem de İngilizce olması büyük önem taşır. Araştırma üniversitelerinde öğrenciler; ekonomi, mühendislik, hukuk ve tıp alanlarında lisans ve lisansüstü eğitim alabilirken, uygulamalı bilimlerde doktora eğitimi alınmıyor. 

 

Hollanda’da yaşam bir öğrenci olarak oldukça rahattır. Zira ülkedeki Amsterdam, Leiden, Groningen ve Rotterdam gibi gelişmiş şehirler popüler uluslararası ortamlarıyla göz doldururlar. Eğitim alacağınız üniversitenin kampüsünden, hafta sonu çıkacağınız kanallar ve göllerdeki tekne turunda ve müze ziyaretlerinde Alman, İngiliz, Çin, Fransız gibi 190’a yakın farklı milletten yabancı öğrenci ile karşılaşabilirsiniz. Kuracağınız arkadaşlıklar sayesinde hem yeni kültürlerle ilgili bilgi edinmiş hem de iletişim ağınızı güçlendirmiş olursunuz. 

 

Hollanda’daki Festivallerden Bazıları; 

Bloemencorso Zundert Çiçek Festivali => Zundert (Eylül)

Terschelling Oerol Tiyatro Festivali => Terschelling Adası (Haziran)

Amsterdam Gay Parade => Amsterdam (27 Temmuz – 4 Ağustos)

Scheveningen Uluslararası Havai Fişek Festivali => Scheveningen (9-12 Ağustos)

Rotterdam Uluslararası Film Festivali => Rotterdam (23 Ocak – 3 Şubat)

Amsterdam Dans Etkinliği => Amsterdam (17-21 Ekim)
Esrar Bardağı => Amsterdam (Kasım)
Kızıl Saçlı Gün => Breda (Eylül)
Arena Grafiti Festivali => Eindhoven (Haziran) 

 

Hollanda Resmî Tatil ve Bayramları

1 Ocak  

Noel ve Yılbaşı Tatili

13 Nisan  

Paskalya

27 Nisan 

Kral’ın Günü

5 Mayıs 

Kurtuluş Günü

25-26 Mayıs

Yükseliş Günü

1 Haziran

Pentekost

25 Aralık 

Noel

Hollanda Hakkında

Başkent
Amsterdam

Nüfus
17.28 milyon

Resmi Dil
Flemenkçe

Konuşulan Diller
Flemenkçe, İngilizce, Almanca

Üniversite Sayısı
49

Üniversite Öğrenci Sayısı
830.000

Maksimum Alınabilecek Burs
20.000€