Ülkeler

Finlandiya

Finlandiya’nın nüfusu yaklaşık 5,5 milyon civarındadır. Ülkedeki nüfusun büyük çoğunluğu Finlerden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Helsinki'dir. Helsinki, nüfus bakımından da en büyük olan kenttir ve dünyadaki en güvenli şehirler arasında en üst sıralarda yer almaktadır. 2010 yılından bu yana ülkede internet erişimi yasal hak sayılmıştır. Avrupa Birliği üyesi olan Finlandiya’da para birimi Euro’dur.

 

Muhteşem doğası ve huzur dolu topraklarıyla Avrupa’nın kuzeyinde minik bir cenneti andıran Finlandiya günümüzde yüksek yaşam standartları ve eğitim sistemi ile küresel tanınırlılığa sahip dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biridir. Yılın her mevsimi görenleri kendine hayran bırakan çarpıcı doğası, sakin yaşamı, açık hava etkinlikleri, iş ve eğlence imkanı sunan Helsinki şehri, ekonomik zenginliği, teknoloji alanında yaptığı yenilikçi girişimleri ile ülkeye gelen uluslararası öğrenciler için son yılların en popüler eğitim destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Finlandiya parlamenter cumhuriyet sistemiyle yönetilmektedir. 

 

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözüm Ağı (UNSDSN)’nın hazırladığı Dünya Mutluluk Raporu’na göre en mutlu ülke halkı Finlandiyalılardır. Her alanda eşitliğin ve hoşgörünün hakim olduğu ülkede insanlar da bir o kadar saygılı ve seviyelidirler. Finlandiya’da arabadan fazla sauna vardır ve Finlandiya kültürü içerisinde ayrı bir yere sahiptir.

 

Ülkenin resmi dili Fince ve İsveçce olmasına rağmen, okur yazarlık oranının yüksek olduğu Finlandiya’da halkın geneli akıcı bir İngilizce’ye sahiptir. 

Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkede eğitim herkese ücretsiz ve eşit olarak verilmektedir. Üniversiteler standart ve politeknik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Standart üniversiteler teorik derslere, politeknik üniversiteler ise pratik derslere ağırlık vermektedir.  Ders dışında da birçok konuda çocukları geliştirmeye yönelik bir program takip edilmektedir. Finlandiya, öncelikle öğretmenin eğitimine inanmaktadır, öğretmenler kendi kitaplarını ve işleyecekleri konuları kendileri seçmektedir. Teknolojik sınıflarda, güncel konular üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

 

Finlandiya mutfağı; tatlıları, kırmızı etleri, hamur işleri ve balık seçenekleriyle oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Ülkede tüketilen geleneksel yemeklerin birçoğu Türk damak tadına da uygun olarak değerlendirilebilir. Dünyada en çok kahve tüketilen ülkelerden biri olan Finlandiya’da çok çeşitli kahvelerin tadına bakma şansını bulabilirsiniz.

 

Finlandiya’da gece hayatının kalbi Helsinki’de atmaktadır.  Şehirde çok sayıda kafe, bar ve gece kulübü bulunmaktadır. A21 Cocktail Lounge, Apollo Live Club gibi birçok mekan Helsinki gecelerinde hem yerliler hem de öğrenciler tarafından rağbet gören yerler arasındadır.

 

Finlandiya’da Dünyanın En İlginç Yarışmaları düzenlenmektedir. 

- Her yaz, Sonkajarvi’de gerçekleşen eş taşıma yarışması.

- Savonlinna’da her yıl Ağustos ayında Nokia’nın ev sahipliği ile gerçekleşen Dünya Cep Telefonu Fırlatma Şampiyonası.

- Özellikle Helsinki’de popüler olan Buzda Yüzme Etkinlikleri, çıplak veya giyinik olarak yapılır. Finlandiya aynı zamanda çıplak olarak özgürce girebileceğiniz çeşitli plajlara sahipken en bilineni başkent Helsinki’de yer alan Pihlajasaari Plajıdır.

- Fin Sauna Dünya Şampiyonası, Ağustos ayında Heinola’da gerçekleşen, nemli ve sıcak ortama ne kadar süre dayanabileceğinizi test edebileceğiniz popüler bir yarışmadır.

- Her yıl Temmuz ayında Kuopio’da gerçekleşen Fin Lehçesi Konuşma Şampiyonası.

- Dünya Bataklık Futbolu Şampiyonası

- Hayali Gitar Şampiyonası

- Dünya Başarısızlık Günü 

- Vappu: Tampera’ya özgü olan bu festival,Finli işçi sınıfının kutlama günü olarak sayılsa da öğrenciler tarafından büyük ilgi görür. Yedi gün süren festivalin son günü tüm şehir kutlamalarla dolar.

- Juhannus: Açık alanlarda ‘kokko’ denilen büyük ateşler yakılır, evler geleneksel olarak ‘huş ağacı’ dalları ile süslenir. Juhannus, Finlandiya’da yaz ortasına gelinişinin kutlandığı bir festivaldir. Haziran ayının dördüncü hafta sonu kutlanır.

- Svenska Dagen: Finlandiya’da 6-11 Kasım arası İsveç günü olarak kutlanır.

- Laskiainen: Dışarıda kayak yapıp kartopu oynayarak geçirilen bu günde geleneksel bezelye çorbası veya içi badem ezmesi, reçel ve krem şantiyle doldurulmuş çörekler yenir. Bu yiyeceklerin gelecek yıl şans getireceğine inanılır. Aynı zamanda yaklaşan baharın habercisidir.

Finlandiya Hakkında

Başkent
Helsinki

Nüfus
5.518 milyon

Resmi Dil
Fince

Konuşulan Diller
Fince, İsveçce, İngilizce, Almanca

Üniversite Sayısı
20

Üniversite Öğrenci Sayısı
297.163

Maksimum Alınabilecek Burs