Ülkeler

Estonya

Kuzey Avrupa'da bulunan bir Baltık devleti olan Estonya Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği'nden ilk ayrılan ve kendi parasını basan ülkedir. Başkenti Tallinn'dir. 1,3 milyon civarındaki nüfusuyla Estonya; Avrupa Birliği’nin, NATO’nun, OECD’nin ve Schengen Bölgesi’nin en az nüfuslu ülkelerinden biridir. Estonya’nın resmi dili Estonca’dır. Estonya’da İngilizce eğitim veren köklü uluslararası üniversiteler sayesinde de İngilizce konuşma seviyesi oldukça yüksektir.

 

40.81 mbit/s ortalama hızla Dünyada en yüksek internet download hızına sahip olan ülkenin büyük bir kısmında halk için ücretsiz wifi uygulaması vardır. Ülkede vergi beyanından seçimlere kadar her şey online ve elektronik olarak yürütülmektedir. Estonya anayasasında “İnternet ücretsiz karşılanması gereken bir vatandaşlık hakkıdır” ibaresinin bulunduğu tek ülkedir.

 

Estonya halkı, Küba ile birlikte dünyada en yüksek (%99,8 gibi bir) okuma yazma oranına sahiptir. Okullarda 7 yaşından itibaren çocuklara bilgisayar ve programlama dersleri verilmektedir.  En büyük devlet üniversiteleri Tartu Üniversitesi, Tallinn Teknoloji Üniversitesi, Tallinn Üniversitesi, Estonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Estonya Sanat Akademisi, Estonya Müzik ve Tiyatro Akademisi; en büyük özel üniversite ise Audentes Uluslararası Üniversitesi’dir.

 

Estonya’nın mimari tarihi ülkenin kuzey Avrupa’daki çağdaş gelişimini yansıtmaktadır. Orta Çağ’a ait yapıların eksiksiz bir şekilde korunmuş olduğu başkent Tallinn'in Old Town Meydanı UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir mimari güzelliklerin toplandığı bir alandır. Ülkenin birçok yerinde Hristiyanlık öncesi zamanlardan kalma, yüksek tepelere kurulu korunaklı kaleler, çok sayıda Orta Çağ’dan kalma kale ve kilise vardır. Ülkenin kırsal kesimlerinde ise yüzyıllar öncesinden kalma çok sayıda konak varlığını sürdürmektedir.

 

Parnu'daki beyaz kumsallar aynı zamanda ahşap villalar, Modern Sanat Müzesi, Seegi Maja gibi farklı gezilecek yerler de bulunmaktadır. Toompea Tepesi ve tarihi evleriyle görülmeye değer olan meydan geceleri de canlılığını korumaktadır. Ülkede görülmesi gereken diğer yerler arasında Sooma Ulusal Parkı, Lahemaa Ulusal Parkı, Vortsjarv Gölü, Matsalu Ulusal Parkı, Vilsandi Ulusal Parkı, Saadjarv Buz Çağı Merkezi, Viru Kapısı, St. Olaf Kilisesi, Kiek in de Kök, Kadriorg Sarayı, Alexander Nevsky Katedrali, Toompea Kalesi bulunmaktadır.

Estonya mutfağı Danimarka, İsveç, Rusya ve Almanya mutfaklarından etkilenmiştir. Mutfakta soğuk mezeler oldukça önemlidir.

 

Estonya'dan alınacak şeylerin başında kehribar taşı gelmektedir. Kehribardan yapılan çeşit çeşit takılar ve tasarımlar ülkenin sembolü gibidir. Estonya çikolatası ve meşhur Vana likörü de popüler hediye seçenekleri arasındadır.

 

Estonyalılar şarkı söyleyen ulus olarak anılmaktadırlar. Ülke genelinde 1981 senesinden itibaren çok sayıda müzik festivali düzenlenmektedir. Bunlardan bazıları; 

- Estonya ve Viljandi Folk Müzik Festivali

- Uluslararası Rock Müzik Festivali

- Tallinn Uluslararası Jazzkaar Festivali

- Saaremaa Opera Günleri

- Leigo Lake Music Festival

- Brigitta Müzik ve Tiyatro Festivali

- Beersummer Festivali

- Tallinn Black Nights Film Festivali

- Punk Şarkı Festivali

- Ollesummer Bira Festivali

 

Estonya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler  

- Yeni Yıl → 1 Ocak  

- Estonya Milli Günü (Bağımsızlık Günü) → 24 Şubat

- Paskalya (Her yıl farklı bir tarihe denk gelir) → 12 Nisan

- Estonya Zafer Günü →23 Haziran

- St.Aziz John Günü  → 24 Haziran

- Estonya'nın Bağımsızlığının Yeniden Tesisi Günü (Özgürlük Günü) → 20 Ağustos

- Noel → 24-25-26 Aralık

Estonya Hakkında

Başkent
Tallin

Nüfus
1.325 milyon

Resmi Dil
Estonca

Konuşulan Diller
Estonca, İngilizce, Fince, Rusça

Üniversite Sayısı
3

Üniversite Öğrenci Sayısı
150.000

Maksimum Alınabilecek Burs