Ülkeler

Belçika

Belçika; Batı Avrupa'da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği'ne üyedir. Birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. 30,528 km²'lik bir alanı kaplayan ülkenin nüfusu yaklaşık 11,4 milyon kişidir. Belçika konuşulan dillere göre Felemenk, Fransız ve Alman bölgelerine ayrılmıştır. Bunun yanında birkaç azınlık dili de gayri resmi olarak konuşulur.

 

2007'nin başlarında Belçika nüfusunun yaklaşık %92'si Belçika Vatandaşı ve yaklaşık %6'sı diğer Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşlarıydı. 2004'te %97 oranla hemen hemen nüfusun tamamı kentlerde yaşamaktaydı. Belçika'da kilometrekareye 342 kişi düşer ve bu oran Avrupa'da Monako gibi mikro devletler ve Hollanda dışında en fazla yoğunluğa sahip ülkedir. Ülkenin en yoğun alanı Anvers–Leuven–Brüksel–Gent kentlerinden meydana gelen Vlaamse Ruit iken en tenha alanı Ardenler'dir.

 

Ülkede her mevsim yağışlı okyanusal bir iklim hakimdir (Köppen iklim sınıflandırması). Ocak ayı ortalama en düşük sıcaklık 3°C iken haziran ayı ortalama en yüksek sıcaklık 19°C'dir. Ortalama yağış şubat ve nisan aylarında 54 milimetre ile temmuz ayında 78 mm arasında değişiklik gösterir.

 

Belçika'nın kuvvetle küreselleşmiş ekonomisi ve ulaşım altyapısı Avrupa'nın geri kalanıyla entegredir. Ülkenin ileri derecede endüstrileşen bölgenin kalbindeki konumu, 2007'de dünyanın en büyük 15. ticaret ülkesi olmasına yardımcı olmuştur. Ekonomi, işgücü, yüksek GNP ve kişi başına yüksek ihracatla karakteristikleşmiştir. Belçika'nın ana ithal ürünleri gıda ürünleri, makine, işlenmemiş elmas, petrol ve petrol ürünleri, kimyasallar, giyim ve aksesuar ve tekstil ürünleriyken ana ihraç ürünleri otomobil, gıda ürünleri, demir ve çelik, işlenmiş elmas, tekstil, plastik, petrol ürünleri ve demir dışı metallerdir.

 

Belçika, 19. yüzyılda Endüstri Devrimi'ne katılan ilk kıta Avrupası devletidir. Liège ve Charleroi'deki hızlı gelişen demir ve çelik üretimi ve 20. yüzyılın ortalarında Sambre–Mass vadisinde gelişen sanayi 1830-1910 arasında Belçika'yı dünyanın en gelişmiş üç ulusundan biri yapmıştır.

 

Eğitim ücretlerinin uygun olduğu Belçika, aynı zamanda ulaşımın kolay olması ile de yurtdışında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için cazip hale gelmektedir. Çok sayıda İngilizce programın da sunuluyor olması sebebiyle öğrenciler hayallerindeki eğitimi alırken aynı zamanda İngilizcelerini, Fransızcalarını ve Almancalarını geliştirebilirler.

 

Avrupa Birliği'nin resmi merkezi olarak tanınan Belçika, uzun zamandan beri Batı Avrupa'nın kalbi sayılıyor. Güzellikleri ve kültürü yönünden zengin olan bu küçük ulusun mirası, Orta çağ kentleri ve Rönesans mimarisiyle dolu olan Belçika, yurtdışında eğitim almak için harika bir yerdir. Uluslararası yatırımcıların merkezi noktasındaki ülke uluslararası öğrencilerin gelecekleri için eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Pek çok gelişimin merkezi olan ülkede eğitim alan bir genç pek çok konuda farkındalık geliştirecek ve geleceğini en doğru şekilde planlayacaktır. Belçika tüm saydığımız bu sebepler nedeniyle üniversitelerinde çok sayıda uluslararası öğrenci bulundurmaktadır. Belçika’da yüksek lisansını yapan bir öğrenci dünya çapında geçerli bir diplomaya sahip olmasının yanı sıra kendi çabalarıyla ülkede ikinci ve üçüncü yabancı diller öğrenebilir. Pek çok açıdan öğrenciye pek çok şey katan ülke Avrupa’daki pek çok ülkeye olan yakınlığıyla da bilinmektedir. Bu ülkede okuyan öğrenciler trenle yapacakları düşük maliyetli gezilerle Avrupa’yı gezme şansı yakalarlar.

 

Belçika’daki Festivallerden Bazıları;

- Boombal Halk Dansları Festivali => (Ağustos)

- Kaya Werchter Müzik Festivali => (27-30 Haziran)

- Carnaval De Binche => (3-5 Mart)

- Tomorrowland Müzik ve Dans Festivali => (26-28 Temmuz)

- Mons Çikolata Festivali => (Mart)

- Noel Bira Festivali => (15-16 Aralık)

- Brüksel Animasyon Film Festivali => (1-10 Mart)

- Çiçek Halı Festivali => (14-18 Ağustos)

- Gent Işık Festivali => (Ocak)

 

Belçika Resmî Tatil ve Bayramları

1 Ocak

Yeni Yıl

13 Nisan

Paskalya 

1 Haziran

İsa'nın Göğe Yükseliş Günü

21 Temmuz 

Belçika Ulusal Bayramı

25 Aralık

Noel

Belçika Hakkında

Başkent
Brüksel

Nüfus
11,460 milyon

Resmi Dil
Felemenkçe, Fransızca, Almanca

Konuşulan Diller
Felemenkçe, Fransızca, Almanca, İngilizce

Üniversite Sayısı
34

Üniversite Öğrenci Sayısı
344.968

Maksimum Alınabilecek Burs
8.000€