Ülkeler

İsveç

İskandinav Yarımadası’nın doğu yakasını oluşturan İsveç oldukça uzun kıyılara sahiptir. Yaklaşık 450.295 km² olan yüzölçümüyle İsveç, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük üçüncü ülkedir. Ülkenin toplam nüfusu 10.182.291 milyon dur. İsveç'in başkenti aynı zamanda ülkedeki en büyük kent olan ve yaklaşık 2 milyon nüfusu ile Stockholm'dür. İsveç’te resmi dil olarak İsveççe konuşulur. Ayrıca ülkenin büyük bir bölümünde Fince ve İngilizce de aktif bir şekilde konuşulmaktadır. İsveç’ta para birimi olarak İsveç Kronu (SEK) kullanılmaktadır.

 

İsveç, The Economist'in Demokrasi İndeksi'ne göre birinci sırada olup, Birleşmiş Milletler'in İnsani Gelişme Endeksi'ne göre de yedinci sıradadır. Ülke bunun yanında 1 Ocak 1995 tarihinden beri bir Avrupa Birliği ülkesidir.

 

Mükemmel doğası, mavi ile yeşilin bir araya geldiği doğal adaları, ucu bucağı olmayan çam ormanları ve kuzey ışıklarının eşsiz büyüsünü bir araya getiren İsveç, İskandinav kültürünü birebir yansıtan özellikleri ile bilinmektedir.  Ülke, yaşam kalitesi bakımından çok ileri seviyede olup sık sık dünya çapındaki yaşam kalitesi değerlendirme ve genel mutluluk anketlerinde çok iyi puanlar almaktadır. Genel olarak yaşamak için çok güvenli ve samimi bir yer olarak görülmektedir. Bu özellikleri ile İsveç; Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu (2019)’na göre de dünyanın en mutlu 7.ülkesi olarak kabul edilmiştir.

 

Özellikle müzik konusunda son derece ünlü isimlere ev sahipliği yapan İsveç'in Stockholm bölgesi hareketli bir gece hayatına sahiptir. DJ partilerinin oldukça yaygın olduğu şehirde, konserler ve açık hava gösterileri oldukça sık yapılmaktadır. Hareketin hiç eksilmediği şehir Stockholm’de eğlence için Stureplan, Södermalm, Bondegatan, Rörstrandsgatan ve Kungsholmen tavsiye ettiğimiz bölgeler arasındadır.

 

Dünya markası haline gelmiş ve dünyanın her yerinde kullanılan pek çok ürünün çıkış ülkesi olan İsveç, yükseköğrenim konusunda da dünyanın en başarılı ilk 10 ülke arasında gösterilmektedir. İsveç’in yükseköğrenimde eğitim kalitesinin yanında yenilikçi bir ülke oluşu, İngilizce eğitim programları sunması, sosyal eşitlik, üniversitelerin profesyonel iş dünyası ile olan bağlantıları, güvenli ve modern çevre, ekonomik yaşam koşulları, 1995 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olması ve U21 sıralamasında dünyanın en iyi 5. yükseköğrenim sistemi olarak gösterilmesi en büyük tercih nedenleridir.  İsveç’te lisans programları 3 yıl sürmektedir, yüksek lisans programları süreleri ise 1 ile 2 yıl arasında değişmektedir mezunları ise dünya piyasasında da büyük yeri olan İsveç’in ünlü markalarıyla staj imkânı ardından bu şirketlerde çalışma imkânı yakalayabilmektedir.

 

Her yıl uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen İsveç aynı zamanda dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip ilk 10 ülke arasında gösterilmektedir.

 

Bazı Festivaller:

- Kiruna Kar Festivali » Ocak

- Göteborg Uluslararası Film Festivali » Ocak Her yıl 60 ülkeden yaklaşık 450 filmin gösterildiği festival, İskandinavya’nın en büyük sinema etkinliğidir.

- İsveç Rock Festivali » Haziran, Norje 1992 yılından beri düzenlenen festivalde Aerosmith, Guns N’ Roses, Deep Purple ve Motörhead gibi dünyaca ünlü gruplar sahne almıştır.

- Göteborg Caz Festivali ve Umea Caz Festivali » Temmuz, Stockholm

- Göteborg Kitap Fuarı » Eylül 1985 yılından beri düzenlenen kitap fuarıyla da ünlüdür. Avrupa’nın Frankfurt Kitap Fuarı’ndan sonra en büyük kitap fuarı olan etkinlik

 

İsveç Resmî Tatil ve Bayramları

- Paskalya » 22 Nisan

- Dini Bayram » 30 Mayıs

- Ulusal Bayram Epifani » 6 Haziran

- Azizler Günü  » 2 Kasım

- Noel Tatili » 23-24-25 Aralık

- Yeni Yıl » 1 Ocak

İsveç Hakkında

Başkent
Stokholm

Nüfus
10.23 milyon

Resmi Dil
İsveççe

Konuşulan Diller
İsveççe, İngilizce, Fince, Romanca

Üniversite Sayısı
6

Üniversite Öğrenci Sayısı
240.000

Maksimum Alınabilecek Burs