.

    Orta-batı Polonya’da bir şehir, Wielkopolska ilinin merkezdir. Warta Nehri etrafına kurulmuş olması şehri önemli tarihsel, ticari, endüstriyel ve eğitim alanında önemli bir merkez yapmaktadır. 597.900 (2002) nüfusu ile Polanya’nın 5. en büyük kenti olan Poznań aynı zamanda ülkenin en büyük 4. ekonomik merkezidir. Ve ayrıca genç nüfusun fazla olduğu bir öğrenci şehridir.

    Polonya’nın genelinde hissedilen sert kış soğukları Poznan’da da kendisini gösterir. Ama Başkent Varşova ile karşılaştırıldığında havanın biraz daha ılıman olduğu görülebilir. Yazın ise bunaltmayan düşük nem, gökyüzünün berraklığı ve zaman zaman yağan yaz yağmurları üzerinizde pozitif bir enerji oluşturduğu yadsınamaz.

    Poznan Polonya’nın bir nevi Avrupa’ya açılan kapısı olması niteliği bu şehrin stratejik konumunun ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Poznan yemyeşil ve büyük göllerden oluşan parklarıyla, modern kiliseleriyle, çok düzenli şehir yapılanmasıyla ve buluşma noktası farklı etkinliklere sık sık ev sahipliği yapan geniş meydanları bile görülesi şehirlere aday.

© 2018 English Tunes. Tüm Hakları Saklıdır.