1834 yılında Kiev de kurulan Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi, Ukrayna’nın göz bebeğididr;gerek yetişdirdiği iş adamları gerekse politikacılarla Ukrayna’nın geleceğine şekil verir.

Okul Kiev’in tam göbeğinde parkların arasında;mimari ve tarihi yapısıyla fotoğrafçıların uğrak noktasıdır.

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi’ne kayıt yaptırırken YGS ve LYS şartı aranmamaktadır.YÖK’ün yayınladığı listede dünya üzerinde ilk bine giren üniverstelerden herhangi bir sınav veya puan şartı aranmamakra. Lise ya da meslek lisesi diplomanız ile kolaylıkla başvurabileceğiniz Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi alanlarında başarılı pek çok profesörü bünyesinde barındırmaktadır. Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi’nde sadece lisans programları değil aynı zamanda doktora ve yüksek lisans programları da bulunuyor. Eğitim dilinin Ukraynaca ya da Rusça olduğu Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi’nde binlerce öğrenci eğitim görmektedir. Üniversite pek çok Avrupa kuruluşu ile ortak çalışmalar yürütmekte, 51 ülkede, 145 üniversite ile 15 uluslararası kurum ve kuruluşla ortak projeler yürütmektedir. Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi’nde Akademik Eğitim Görmek hem hesaplıdır hem de öğrenci başına düşen profesör sayısının çok olduğu anlamına gelmektedir.

Ukrayna’nın Kiev şehrinde konaklama, yeme içme, sosyal yaşam oldukça hesaplı olduğundan öğrencilik yıllarınız oldukça eğlenceli geçer. Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi temiz ve konforlu yurtları ile öğrencilerine en uygun fiyata konaklama seçenekleri sunmaktadır. Laboratuvar ve kütüphane bakımından Ukrayna’nın en zengin üniversitelerinden olan Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi öğrencilerine 1 yıl hazırlık sınıfı okutmaktadır. Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi’nde Akademik Eğitim Görmek istiyor iseniz kontenjanlar dolmadan okula lise diplomanız ve gerekli belgeleriniz ile kayıt yaptırmalısınız. Eğer kaydınızı emniyete almak istiyor iseniz önceden ön kayıt yaptırmanızı öneriyoruz.


   Kiev yaşaması oldukça rahat, refah düzeyi oldukça yüksek bir şehirdir. Ukrayna, ülkemize göre oldukça ucuz hayat fırsatları sunan bir şehirdir. Eğitim hayatınız süresince okulla beraber çalışmak istediğiniz halde neredeyse eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayacak kadar para kazanabilirsiniz. Öğrenciler okulun sunduğu yurt fırsatlarından yararlanmak istemezlerse otel ve apart daire seçeneklerini de değerlendirebilirler. Kiev’de 30 dolardan 300 dolara kadar uzanan bir yelpazede konaklama seçenekleri bulunabilir.

    Kiev’de ulaşım metro hattı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Şehrin her yanına ulaşan metro hattı sayesinde şehrin dilediğiniz bölgesinde konaklayabilirsiniz. Kiev’de İngilizce bilen kişi sayısı neredeyse öğrencilerle eşittir. Bu sebeple İngilizce eğitim alsanız dahi Rusça veya Ukraynaca öğrenmeye çalışmanız tavsiye edilmektedir.

    Öğrenciler ve yaşayan halk tarafından sıkça ziyaret edilen Nezalezhnosti Meydanı, eğitim hayatınız boyunca sıkça ziyaret edeceğiniz yaşam bölgelerinden biri olacaktır. Çokça sayıda mağaza, restoran ve otel bu meydanda yer almaktadır. Meydanda yer alan en büyük alışveriş merkezi Glabus’tur. İçerisinde kıyafetten, ev eşyasına varana kadar her şey bulunabilir. Şehirde bildiğimiz büyük markaların mağaza ve yiyecek zincirleri de bulunmaktadır. Rus mutfağı gibi Ukrayna mutfağı da Türk mutfağı ile benzerlikler taşımaktadır. Yine de market alışverişi yapılırken ürünlerin etiketlerine dikkat etmenizde fayda vardır.

    Şehirde yer alan sanat merkezleri boş vakitlerinde öğrencilerin sıkça ziyaret ettiği yerlerdir. Şehirde muhteşem güzellikte opera binaları ve tiyatrolar bulunmaktadır. Şehirdeki birçok noktaya yürüyerek ulaşmak mümkündür.

    Kiev’de gece hayatı da oldukça hareketlidir. Turistlerin gece hayatı için tercih ettiği Ukrayna şehirlerinin başında Kiev gelmektedir.

    Şehirde dolaşırken dil bilmemenize rağmen kolaylıkla yönünüzü bulabilirsiniz. İnsanlar dil bilmemelerine karşın oldukça sempatik ve yardımseverdir. Kiev’e üniversite eğitimi için gelen öğrenciler, üniversite eğitimi için Kiev’i tercih ettikleri için oldukça memnun olmaktadırlar.

© 2018 English Tunes. Tüm Hakları Saklıdır.