blog-01

Riga Technical University
İngilizce Hazırlık Yılı
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı
(16.09.2019 / 12.06.2020)


Neden Riga Teknik Üniversitesi?
Riga Teknik Üniversitesi 14 Ekim 1862 yılında kurulmuş; 33 Araştırma Enstitüsü, 30 Araştırma Laboratuarı, 466 Kürsü ve Profesör Grubu ve araştırmaya dayalı modern eğitim standartlarıyla dünyada bir yıldız gibi parlamaktadır.
Riga Teknik Üniversitesi yüksek seviyeli eğitim metotları, köklü gelenekleri, yeni teknolojileri ve inovatif yaklaşımları ile mükemmel araştırma olanakları sağlamaktadır.
Riga Teknik Üniversitesi uzun yıllardır dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 750’ye girmektedir. Türkiye’den bu sıralamaya her yıl değişmekle birlikte 2-3 üst düzey üniversite girebilirken Riga Teknik Üniversitesi uzun yıllardır listedeki yerini korumaktadır. Bu da Riga Teknik Üniversitesi’nin yüksek kalitesini kanıtlayan önemli unsurlardan birisidir.
%12 oranında uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Riga Teknik Üniversitesi bir dünya üniversitesi olduğunu kanıtlamaktadır. Bu oranın büyük çoğunluğunu Amerika, Almanya, İspanya, Hindistan ve Çin’den gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Bu başarının temel sebebi verdikleri üst düzey İngilizce eğitimden kaynaklanmaktadır.
Riga Teknik Üniversitesi RTU akademik başarılarının yanı sıra sporda sergilediği başarılar ve ortaya koyduğu sanat eserleri ile de ne kadar kaliteli bir dünya üniversitesi olduklarını ve aldıkları övgüleri ne kadar hak ettiklerini kanıtlamıştır.

İngilizce Hazırlık Programı / Genel Tanıtım
Program RigaTeknik Üniversitesinde yaz okulu ve ardından devam edecek olan hazırlık yılıeğitimini içermektedir. Yaz dil okulu 5-25 Ağustos tarihlerinde organize edilecek ve eğitimine Letonya’da devam edecek olan öğrenciler için bir tanıtım ve oryantasyon özelliği taşımaktadır. İngilizce Hazırlık yılı eğitimi ise, Letonya’nın başkenti olan Riga’da, Riga Teknik Üniversitesi bünyesinde 1 yıl sürecek olan ve genel İngilizce eğitimini içeren bir programdır. EnglishTunes ayrıcalığı ile tamamen sınavsız bir şekilde üniversite için kabul edilecek olan lise mezun öğrencileri, 16 Eylül 2019 tarihinde 1 yıl sürecek olan İngilizce hazırlık yılı eğitimi alacaklar ve istedikleri bir bölüm için yine sınavsız bir şekilde lisans eğitimlerine devam edebileceklerdir. Hazırlık yılı eğitimi, Türkiye’de lisans eğitimine devam edecek olan öğrenciler için de İngilizce eğitim imkânı sunmakta ve Türkiye’de bir hazırlık eğitimi almadan üniversiteye devam etme olanağı da sağlamaktadır. Öğrencilerimiz hazırlık yılı için, dünyanın dört bir tarafından gelecek olan öğrenciler ile birlikte, karma sınıflarda, ana dili İngilizce olan Riga Teknik Üniversitesi eğitim personelleri tarafından dünya standartlarında yoğunlaştırılmış bir İngilizce dil eğitimi alacaklardır.

İngilizce Hazırlık;
1-    Program öğrencilere eğitim dili İngilizce olan bir lisans bölümü eğitimi almak için gerekli olan İngilizce dil becerilerini sağlayacaktır.
2-    Program boyunca öğrenciler Letonya ve Litvanya’da bulunan diğer üniversiteler ile de etkileşimde olacakları için, lisans öncesi bir karar verme ve oryantasyon imkanına sahip olacaktır.
3-    Hazırlık programında eğitim gören öğrenciler Lisans bölümü ile ilgili kararlarını yılsonuna kadar verebileceklerdir.
4-    Katılımcılar farklı ülkelerden gelen öğrencilerden oluştuğu için bireysel olarak farklı kültürleri ve bu kültürlere has özellikleri tanımış olacaklardır.
5-    Öğrencileri takım çalışması odaklı bir programda yer alacakları için öğrencilerde sorumluluk bilinci oluşturulacaktır.
6-    Öğrenciler arasında empati kurma becerisi geliştirilecektir.
7-    Program süresince yoğunlaştırılmış dil eğitiminin yanı sıra ortak dil olarak İngilizce kullanılacağı için öğrenciler farklı ülkelerden bireyler ile İngilizce ile etkileşime geçerek dillerini güçlendireceklerdir.
8-    Öğrencilerimiz üniversite öncesi elit bir Avrupa Üniversitesi atmosferini tatmış olacak ve akademik alanda çalışma motivasyonları yükseltilmiş olacaktır.
9-    Verilecek olan İngilizce eğitimi bir dil okulunda değil üst düzey bir dünya üniversitesinde, üst düzey eğitimciler tarafından verileceğinden dolayı yüksek verimlilikte bir İngilizce eğitimi almış olacaklardır.

Sertifikasyon
Programa katılacak olan öğrenciler ilk olarak yaz dil Okulu katılım belgesi ile beraber Riga Teknik Üniversitesi hazırlık sınıfı belgesini alacaklar ve dünyanın herhangi bir ülkesinde bir üniversiteye başvursalar bile bu hazırlık belgesi geçerli olacaktır. Hazırlık eğitimini tamamlamış olan öğrenciler bu belge ile Letonya’daki ve isterlerse diğer Avrupa ülkelerindeki lisans eğitimlerine devam edeceklerdir. Lisans eğitimine Türkiye’de devam etmeyi planlayan öğrenciler ise hazırlık sınıflarını yurt dışında almış olacaklardır.

Konaklama
Programa katılacak olan öğrencilerimiz bu programa katılan tüm uluslararası öğrenciler ile birlikte Letonya’nın en popüler yurdu olan Riga Teknik Üniversitesi’nin yurdunda konaklayacaktır. Yurdun şehir merkezinde bulunmasından dolayı tüm sosyal imkânlar öğrencilerimize bir yürüme mesafesinde olacaktır. Odalar 2 kişinin rahatça kullanabileceği şekilde düzenlenmiş olup banyo ve tuvaleti de içermektedir. Mutfak kullanımı ise 2 odanın ortak kullanacağı şekilde düzenlenmiştir. Nevresim, yastık ve çarşaf gibi bireysel ihtiyaçlar yurt yönetimi tarafından karşılanacaktır ve düzenli temizliği yapılacaktır. Dileyen öğrenciler 2 Euro karşılığında çamaşır yıkama hizmetinden faydalanabileceklerdir.  Aynı zamanda dünyanın en hızlı ve sınırsız interneti öğrencilerimizin hizmetinde olacaktır. Öğrenciler yurda girişlerinde şahsen 200 Euro tutarında bir depozito ödeyecekler ve bu ücreti yurttan çıkışlarında alabileceklerdir. Öğrencilerimiz günlük yaşantıları ile ilgili ihtiyaç duyacakları eşyaları Riga’dan temin edebileceği gibi Türkiye’den de getirebilirler.


Ulaşım
Programa katılan tüm öğrencilerimizin uluslar arası ulaşım giderleri EnglishTunes GEC tarafından karşılanacaktır. Bu bağlamda İstanbul-Riga uçak bileti Türk Hava Yolları ile sağlanacaktır. Öğrencilerimizin İstanbul’a havalimanına ulaşmaları kendi sorumluluğundadır ancak dileyen öğrencilerin iç hat uçuşları da EnglishTunes tarafından organize edilecektir.  EnglishTunes GEC Eğitim Koordinatörü öğrenciler ile birlikte Türkiye’den yola çıkıp bütün öğrenciler yurtlara yerleştirilene kadar yanlarında olacaktır. Öğrencilerin Uçak biletleri, havalimanından yurtlara giderken kullanılacak taksi ücreti ve EnglishTunes GEC tarafından karşılanacak ve tahsis edilecektir. Ülkeye varışı takip eden bir haftalık süreçte EnglishTunes program koordinatörü öğrenciler ile beraber oryantasyon eğitimi alacaklardır. Bu durumla ilgili olarak öğrencilerin alışveriş yapabileceği yerler, şehir ile ilgili bütün bilgiler koordinatör eşliğinde tanıtılacaktır.  Öğrenciler eğitim hayatları boyunca bir öğrenci kartına sahip olacakları için Letonya içerisinde bu kartla aylık 16 Euro gibi bir ücretle bütün toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabileceklerdir.

Kayıt ve Vize Prosedürü
EnglishTunes öğrencileri kendi seviyelerine göre eğitimlerine devam edebilmeleri için Riga Teknik Üniversite’sinden gelecek olan akademisyenler tarafından Denizli ofisinde bir mülakata alınacaklardır. Bu mülakatta öğrencilerin seviyeleri belirlenecek ve denk gelen programda eğitimlerine devam edeceklerdir. Yaz döneminde hali hazırda Riga’da bulunacak olan öğrencilerimizin mülakatları üniversitenin uluslar arası öğrenci departmanı tarafından Riga’da yapılacaktır. Mülakata katılamayan öğrencilerin mülakatı ise skype üzerinden yapılacaktır.

Öğrenci velimiz Nurcan Aki velilerimizin aklına takılan tüm soru işaretlerini gideriyor:


© 2018 English Tunes. Tüm Hakları Saklıdır. Designed By Alcorp