blog-01

Riga Technical University
Summer School
Yoğunlaştırılmış İngilizce Programı
5 Ağustos – 25 Ağustos 2019Genel Tanıtım
RTU Yaz Okulu Letonya’nın başkenti olan Riga’da, Riga Teknik Üniversitesi’nde tamamen lise öğrencilerine hitap etmekle birlikte, 5 Ağustos-25 Ağustos tarihleri arasında 3 hafta sürecek olan uluslararası bir İngilizce eğitim programıdır.
Dünyanın dört bir tarafından gelecek olan öğrenciler ile birlikte, karma sınıflarda, ana dili İngilizce olan Riga Teknik Üniversitesi eğitim personelleri tarafından dünya standartlarında yoğunlaştırılmış bir İngilizce dil eğitimi alacaklardır. Program içeriği yoğunlaştırılmış İngilizce dil eğitiminin yanı sıra kültürel etkinlikler, sosyal faaliyetler ve geziler ile de zenginleştirilmiştir.


Kazanımlar
1- Program boyunca öğrencilerimiz farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile vakit geçirme fırsatı bulacak ve iletişim becerileri kazanacaktır.
2- Katılımcılar farklı ülkelerden gelen öğrencilerden oluştuğu için bireysel olarak farklı kültürleri ve bu kültürlere has özellikleri tanımış olacaklardır.
3- Öğrencileri takım çalışması odaklı bir programda yer alacakları için öğrencilerde sorumluluk bilinci oluşturulacaktır.
4- Öğrenciler arasında empati kurma becerisi geliştirilecektir.
5- Program süresince yoğunlaştırılmış dil eğitiminin yanı sıra ortak dil olarak İngilizce kullanılacağı için öğrenciler farklı ülkelerden bireyler ile İngilizce ile etkileşime geçerek dillerini güçlendireceklerdir.
6- Lise grubundan oluşan öğrencilerimiz üniversite öncesi elit bir Avrupa Üniversitesi atmosferini tatmış olacak ve akademik alanda çalışma motivasyonları yükseltilmiş olacaktır.
7- Verilecek olan yoğunlaştırılmış İngilizce eğitimi bir dil okulunda değil üst düzey bir dünya üniversitesinde, üst düzey eğitimciler tarafından verileceğinden dolayı yüksek verimlilikte bir İngilizce eğitimi almış olacaklardır.


Konaklama
Programa katılacak olan öğrencilerimiz bu programa katılan tüm uluslararası öğrenciler ile birlikte Letonya’nın en popüler yurdu olan Riga Teknik Üniversitesi’nin yurdunda konaklayacaktır. Yurdun şehir merkezinde bulunmasından dolayı tüm sosyal imkânlar öğrencilerimize bir yürüme mesafesinde olacaktır. Odalar 2 kişinin rahatça kullanabileceği şekilde düzenlenmiş olup banyo ve tuvaleti de içermektedir. Mutfak kullanımı ise 2 odanın ortak kullanacağı şekilde düzenlenmiştir. Nevresim, yastık ve çarşaf gibi bireysel ihtiyaçlar yurt yönetimi tarafından karşılanacaktır ve düzenli temizliği yapılacaktır. Aynı zamanda dünyanın en hızlı ve sınırsız interneti öğrencilerimizin hizmetinde olacaktır.


Geziler
Program boyunca öğrencilerimiz EnglishTunes GEC ve Riga Teknik Üniversitesi tarafından organize edilen çeşitli geziler, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılacaklardır.
Bunlardan bazıları:
1- Riga Şehir Turu
2- Jurmala Gezisi (Avrupa’nın en uzun sahili olan kent)
3- Sigulda Gezisi (Eşsiz bir doğa zenginliği olan Sigulda bölgesinde doğa turları)
4- Kültürel Aktiviteler (Dans ve Müzik Geceleri, Yerel Mutfak Kültürü Tanıtımı vb.)
5- Park ve Müze Gezileri (Riga Hayvanat Bahçesi, Klasik Otomobil Fuarı, Tarihi Uçak Müzesi vb.)


Ulaşım
Programa katılan tüm öğrencilerimizin ulaşım giderleri EnglishTunes GEC tarafından karşılanacaktır. EnglishTunes GEC Eğitim Koordinatörlerinden 1 tanesi öğrenciler ile birlikte buradan yola çıkıp bütün öğrenciler yurtlara yerleştirilene kadar yanlarında olacaktır.
Öğrencilerin Uçak biletleri, havalimanından yurtlara giderken kullanılacak taksi ücreti ve öğrencilerin program boyunca tüm toplu taşıma araçlarını kullanabilmelerini sağlayan 1 aylık kart EnglishTunes GEC tarafından karşılanacak ve tahsis edilecektir


Neden Letonya?
Letonya Kuzey Avrupa’da Baltık Bölgesi olarak adlandırılan bölgenin 3 ülkesinden birisidir. Yerli halkın dili Letonca olmasına rağmen İngilizce konuşma seviyesi %78 ile en yüksek olan ülkelerden birisidir ve İngilizce aksanları oldukça temiz ve anlaşılırdır.
2 Milyon yerli nüfusu ile dünyanın en güvenli ülkelerinden birisi olan Letonya, aynı zamanda genç nüfusun da fazlalığı sebebi ile çok sosyal ve eğlenceli bir hayata sahiptir. Başkent Riga ile de her yıl düzenlenen birçok uluslararası festival ve eğlenceye de ev sahipliği yapmaktadırlar.
Ayrıca Letonya dünyanın en hızlı internet bağlantılarından birine sahiptir. Amerika’da ortalama hız 11.9 MB/s ve Birleşik Krallık’ta ortalama hız 11.6 MB/s iken Letonya’da bu ortalama 13.8 MB/s.
Letonya’da birçok toplu taşıma seçeneği mevcuttur. Çok gelişmiş toplu taşıma ağları ile de şehir içi ve şehirler arası ulaşım oldukça kolay, hızlı ve ucuzdur.
Letonya dünya tarihinde de önemli bir yere sahiptir ve ülkenin dört bir yanında tarihi yapılara ve çeşitli eserlere sık sık rastlamak mümkündür.
Letonya’nın özellikle eğitim alanında yaptığı önemli devrimler sayesinde Letonya Üniversiteleri dünyada örnek alınan gözde eğitim merkezleri haline gelmiştir. 

Neden Riga Teknik Üniversitesi?
Riga Teknik Üniversitesi 14 Ekim 1862 yılında kurulmuş; 33 Araştırma Enstitüsü, 30 Araştırma Laboratuvarı, 466 Kürsü ve Profesör Grubu ve araştırmaya dayalı modern eğitim standartlarıyla dünyada bir yıldız gibi parlamaktadır.
Riga Teknik Üniversitesi yüksek seviyeli eğitim metotları, köklü gelenekleri, yeni teknolojileri ve inovatif yaklaşımları ile mükemmel araştırma olanakları sağlamaktadır.
Riga Teknik Üniversitesi uzun yıllardır dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 750’ye girmektedir. Türkiye’den bu sıralamaya her yıl değişmekle birlikte 2-3 üst düzey üniversite girebilirken Riga Teknik Üniversitesi uzun yıllardır listedeki yerini korumaktadır. Bu da Riga Teknik Üniversitesi’nin yüksek kalitesini kanıtlayan önemli unsurlardan birisidir.
%12 oranında uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Riga Teknik Üniversitesi bir dünya üniversitesi olduğunu kanıtlamaktadır. Bu oranın büyük çoğunluğunu Amerika, Almanya, İspanya, Hindistan ve Çin’den gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Bu başarının temel sebebi verdikleri üst düzey İngilizce eğitimden kaynaklanmaktadır.
Riga Teknik Üniversitesi RTU akademik başarılarının yanı sıra sporda sergilediği başarılar ve ortaya koyduğu sanat eserleri ile de ne kadar kaliteli bir dünya üniversitesi olduklarını ve aldıkları övgüleri ne kadar hak ettiklerini kanıtlamıştır.

© 2018 English Tunes. Tüm Hakları Saklıdır. Designed By Alcorp